Sunucu Kiralama ve Barındırma Hizmetleri

Anasayfa/Sunucu Kiralama ve Barındırma Hizmetleri

Sunucu kiralama, yüksek maliyetleri olan sunucu yatırımları yapmak istemeyen firmalara belli bir ücret karşılığı kiralama ve kiralanmış sunucunun bakımı ve destek hizmetleri işlemlerini içeren bir hizmettir.

Sanal Sunucu – VPS (Virtual Private Server)

Sanal sunucu teknolojisi bir fiziksel sunucu üzerinde birbirinden tamamen bağımsız ve ayrılmış birden çok sanal sunucuyu ifade eder. Birbirinden bağımsız ve ayrı sanal sunucuların kendilerine özgü işletim sistemi, işlemci, sabit disk, ram ve IP kullanırlar. Aynı sunucuda yer alan herhangi bir sanal sunucu aynı sunucuda barınan başka bir sanal sunucuyu etkileyemez, diğerine ulaşamaz, diğerinin işletim sistemini kullanamaz. Sanal sunucular diğer sanal sunucuları etkilemeden, onlardan bağımsız şekilde yeniden başlatılabilir, kapatılabilir hatta birkaç dakika içinde hızlı bir şekilde yeniden işletim sistemi kurulabilir yapıya sahiptirler. 

Sanal sunucu ile neler yapılabilir?

  • Şirketinize ait ya da kendinize özel e-posta sunucusu olarak kullanabilirsiniz.
  • Şirketinize ait ya da şahsi web sitelerinizi yayınlayabilirsiniz.
  • Özel yazılım kullanması gereken web uygulamalarını çalıştırabilirsiniz.
  • Yüksek kaynak gerektiren işlerinizde yada web sitelerinizde kullanabilirsiniz.
  • Muhasebe, haberleşme, iletişim gibi programları merkezi bir sunucuda tutarak, şubeler arasında merkezi bir sistemde çalışabilirsiniz.
  • Radyo yayını yapabilirsiniz,
  • Programlarınızı ya da datalarınızı yedeklemek için kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki örneklerin dışında aklınıza gelebilecek birçok iş için sanal sunucuları kullanabilirsiniz.

Sanal sunucu ile normal sunucu arasında özellik olarak neredeyse hiç fark yoktur. Maliyet açısından normal sunuculardan çok daha uygun olan sanal sunucular (vps) ile bütün işlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Dedicated Hosting (Kiralık Sunucu)

Fiziksel olarak gerçek sunuculardır. İstediğiniz herhangi bir işletim sistemi kurularak yayın yapan sunuculardır. Dedicated sisteminde herhangi bir donanımı paylaşmak zorunda değilsinizdir. Donanımın kullanımı tamamen size aittir. Sanal sunucular da, fiziksel sunucu üzerinde bulunan donanımlar kurulu olan sanal sunuculara paylaştırılıyorken Dedicated (fiziksel sunucu) lerde bir paylaşım söz konusu değildir.  Bütün internet sunucuları fiziksel sunucular üzerine kuruludur. Üsteki sanal sunucu bilgilerini baz alarak özetlemek gerekirse, Sanal sunucuların üzerinden barındıkları gerçek fiziksel sunuculardır.

Co-Location (Sunucu Bulundurma)

Donanımı tamamen size ait olan fiziksel sunucunuzun barındırılma hizmetine verilen isimdir. Co-Location hizmeti aldığınızda sunucunuz için gerekli olan hat ve sunucu çalışma koşullarını almış olursunuz. Sunucudaki işletim sistemi, sunucudaki donanımlar ve diğer tüm detaylar ile sunucu sahibinin yükümlü olduğu, sadece sunucunun çalışması için gerekli olan elektrik, soğutma sistemleri, kabinler, yüksek hızlarda internet erişimi, güvenlik ve teknik destek gibi hizmetlerini kapsamaktadır. Maliyet olarak dedicated kiralamaktan çok daha uyguna denk gelmektedir.

Paylaşımlı Hosting (Shared Hosting)

Aynı sunucu üzerinde birçok kullanıcının barındırılarak web sitelerinin yayınlanmasını sağlayan hosting hizmetidir. Aynı sunucu üzerinden sizinle beraber barınan birçok kullanıcı olduğu ve sunucunun bant genişliği, donanımı gibi özelliklerinin ortaklaşa kullanıldığı bir sistem olduğu için paylaşımlı hosting adını almaktadır. Yüksek hite sahip olmayan ve özel bir yazılım gerektirmeyen web sitesine sahip iseniz, en uygun olan sistemdir.

Çok Yakında Domain Satın Alma Hizmetimiz Yayına Girecektir.